Frukostseminarium om GDPR

Jens Josefsson

04 december 2017

Ett 30-tal mer eller mindre morgonpigga personer deltog på Webminds frukostseminarium om GDPR och e-handel torsdagen den 30/11. Föreläsare var Anna Ersson från Advokatfirman Delphi och Anders Stentebjerg från Ucommerce.

Anna Ersson från Advokatfirman Delphi, en av Sveriges främsta experter inom området hjälpte oss att reda ut begreppen. Anna gick igenom Dataskyddsförordningen (GDPR) och gav oss en sammanfattning av de viktigaste förändringarna. Hon presenterade också konkreta tips på hur man kan påbörja arbetet mot att följa lagstiftningen.

Anders Stentebjerg, Global Partner Manager från Ucommerce berättade om framtiden inom ecommerce. Att e-handel nu är betydligt mer än bara traditionella webshoppar blir tydligt när man får se exempel på Ucommerce används till ap-matningsmaskiner på zoo.

På plats fanns också Webmind personal för att diskutera och svara på frågor.

Kort om GDPR

Maj 2018 träder den nya dataskyddsförordningen, GDPR, i kraft som är ett helt nytt regelverk som ska ersätta personuppgiftslagen (PUL).

Dataskyddsförordningen innehåller ett stort antal nya regler och de företag som bryter mot reglerna riskerar höga böter.

Mer finns att läsa på Delphi´s blogg blogg.delphi.se

Kommande kund-event

Just nu pågår vår planering för vårens kund-events. Vi kommer att anordna flera frukostar men kanske också någon trevlig kvällsaktivitet. Har du tips eller önskemål på vad du vill veta mera om eller kanske själv berätta om, kontakta oss gärna.

 

Hör av dig! Skriv några korta rader om ditt projekt och skicka till oss. Vi kontaktar dig för ett fortsatt resonemang om hur vi kan hjälpa dig med din webb.

Vet du redan vem du vill prata med – kontakta oss direkt.
Jens Josefsson
Jens Josefsson

Byråchef

jens@webmind.se
Leon Lindeberg
Leon Lindeberg

Systemutvecklare

leon@webmind.se
Emma Ekholm
Emma Ekholm

Sälj & strategi

emma@webmind.se
Erica Berghäll
Erica Berghäll

Sälj & marknad

erica@webmind.se
Erik Knutsson
Erik Knutsson

Design / Front end Developer

erik@webmind.se
Linus Dahl
Linus Dahl

Design / Front end Developer

linus@webmind.se
031 - 18 70 80
info@webmind.se
Södra Gubberogatan 8,
416 63 Göteborg