Lär känna byråns anställda!

24 maj 2017

Hallå där, vem är du egentligen?

Jag heter Erik Knutsson, är 25 år gammal och har jobbat som webbutvecklare i ungefär fem år, det senaste året har han varit här på Webmind.

Vad gör du allra helst på jobbet?

Jag tycker om stora utmaningar där jag inte alltid är säker på hur jag ska lösa ett problem när jag börjar med det, för att helt enkelt se vart det tar mig.

Vad gör du på Webmind då?

Jag ser mig själv lite som en fällkniv och gör faktiskt lite allt möjligt. Men i det stora hela så programmerar jag och designar hemsidor.

Webmind jobbar med publiceringssystemet Umbraco – Men varför är Umbraco så bra tycker du?

Det är ett väldigt enkelt och kraftfullt system om man jämför med många andra. Det gör att vi som utvecklare får ett kraftigt verktyg att jobba med och kunden får stor kontroll över vad dom vill göra med sin sajt. Användandet av Umbraco växer också vilket är kul!

Har du jobbat med uSite mycket?

Ja det har jag! Så fort det är något som kunden vill ha anpassat enligt sina krav eller grafisk profil så rycker jag ut och hjälper till.

Varför är uSite ett sån bra tjänst?

Det bästa med uSite är nog att det ger våra kunder flera val. uSite är också bra för att vi lyckas bredda vår målgrupp och erbjuda våra tjänster till fler. Ibland måste vi bygga väldigt specialiserade lösningar för våra kunder, och ibland är bara kravet att ge kunden en bra online närvaro, men en sajt dom stolt kan låta representera sitt företag.

Vem ser du som en typisk uSite kund?

uSite är perfekt för företaget eller organisationen som har en gammal och icke uppdaterad hemsida. uSite är också perfekt för nystartade företag som kanske har en tight budget – men som ändå vill växa tillsammans med sin hemsida. En hemsida till företaget är så viktigt idag oavsett storlek eller bransch för företaget.

Det finns ju olika mallar till uSite, vilken är din personliga favorit?

Jag tycker om Minimal Corp. Den är som namnet avslöjar rätt minimalistisk, vilket ger en ren och snygg layout. Det blir också enkelt att anpassa den till varje kund med deras färger och logga.


uSite är Webminds "lillasyster" som erbjuder snygga hemsidor till ett fast lågt pris och med schysta villkor, helt utan löpande avgifter eller avtal. uSite byggs på publiceringssystemet Umbraco som är det system Webmind använder sig av i den vanliga byråverksamheten. Läs mer om uSite här.

Hör av dig! Skriv några korta rader om ditt projekt och skicka till oss. Vi kontaktar dig för ett fortsatt resonemang om hur vi kan hjälpa dig med din webb.

Vet du redan vem du vill prata med – kontakta oss direkt.
Erik Knutsson
Erik Knutsson

Fullstack Developer / Office Manager Örebro

erik@webmind.se
Jasmin Kraitiss
Jasmin Kraitiss

Digital marknadsförare

jasmin@webmind.se
Roger Norling
Roger Norling

Projektledare

roger@webmind.se
Emma Ekholm
Emma Ekholm

CFO / Partner

emma@webmind.se
Leon Lindeberg
Leon Lindeberg

Systemutvecklare

leon@webmind.se
Jens Josefsson
Jens Josefsson

Byråchef / Partner

jens@webmind.se
Elena Svensson Reutova
Elena Svensson Reutova

Systemutvecklare

elena@webmind.se
Linus Dahl
Linus Dahl

Frontend, UI/UX Designer

linus@webmind.se
Joakim Kullberg
Joakim Kullberg

Systemutvecklare/Helpdesk Manager

joakim@webmind.se
Johannes Tveitan
Johannes Tveitan

Systemutvecklare / Systemarkitekt

johannes@webmind.se
031 - 18 70 80
info@webmind.se
support@webmind.se
Södra Gubberogatan 8,
416 63 Göteborg