Möt Erica Berghäll - stjärnsäljare!

Emma Ekholm

19 april 2017

Hej Erica Berghäll!

Du har just börjat som praktikant på Webmind – vem är du?
– Jag är en glad och positiv 25-årig tjej som går en sälj- och marknadsföringsutbildning i Göteborg.

Vad är det som har lockat dig till sälj- och marknadsföring?
– Att det är en så bred och intressant bransch. Jag blev fascinerad över att det fanns så många olika inriktningar man kunde välja och att det finns så många möjligheter.

Hur hittade du till Webmind?
– Jag satt och letade efter praktikplatser och hittade deras sajt. Jag fastnade för den direkt och tyckte att det var roligt att de var så personliga om sig själva. Det verkade vara ett så genuint gäng.

 Vad är det tänkt att du ska göra?
– I första hand kommer jag att hjälpa till med marknadsföring och sälj. Nu har jag börjat med att läsa in mig i verksamheten och jobba med marknadsplanen. Se vilka konkurrenter det finns och hur nuläget ser ut. Jag har också varit med på ett säljmöte och lyssnat, tanken är att det ska bli en hel del fler av dem. 

Men du fick en lite häftig start har jag förstått?
– Ja, jag fick ju börja genom att vara med på Webminds uSwefest. Det var en märklig upplevelse. Att komma in i en miljö som var så främmande. Samtidigt som det var en så härlig stämning. Det var bara att sitta, lyssna och suga åt sig allt nytt. Men det var riktigt kul!

Hur länge ska du vara på Webmind?
– Jag ska vara här i elva veckor. Det känns långt, men det kommer nog att gå fort. Det är kul att se att det inte är så stor skillnad på att jobba mot att gå i skolan, jag ska ju göra samma saker som vi gör där. Förutom att det inte finns några böcker och ingen som talar om för en vad man ska göra. Nu får jag använda det jag har lärt mig – men också tänka själv. Det är spännande.

Hör av dig! Skriv några korta rader om ditt projekt och skicka till oss. Vi kontaktar dig för ett fortsatt resonemang om hur vi kan hjälpa dig med din webb.

Vet du redan vem du vill prata med – kontakta oss direkt.
Joakim Kullberg
Joakim Kullberg

Systemutvecklare/Helpdesk Manager

joakim@webmind.se
Leon Lindeberg
Leon Lindeberg

Systemutvecklare

leon@webmind.se
Jens Josefsson
Jens Josefsson

Byråchef / Partner

jens@webmind.se
Johannes Tveitan
Johannes Tveitan

Systemutvecklare / Systemarkitekt

johannes@webmind.se
Emma Ekholm
Emma Ekholm

CFO / Partner

emma@webmind.se
Elena Svensson Reutova
Elena Svensson Reutova

Systemutvecklare

elena@webmind.se
Erik Knutsson
Erik Knutsson

Fullstack Developer / Office Manager Örebro

erik@webmind.se
Jasmin Kraitiss
Jasmin Kraitiss

Digital marknadsförare

jasmin@webmind.se
Roger Norling
Roger Norling

Projektledare

roger@webmind.se
Linus Dahl
Linus Dahl

Frontend, UI/UX Designer

linus@webmind.se
031 - 18 70 80
info@webmind.se
support@webmind.se
Södra Gubberogatan 8,
416 63 Göteborg