Nu är vi Ucommerce Sales Professionals

Jasmin Kraitiss

15 mars 2019

Vi har fyra nya certifieringar att stoltsera med! Numera kan Emma, Jens, Roger och Jasmin titulera sig Ucommerce Sales Professionals.  

Vid senaste partnerträffen ändrade Ucommerce sitt partnerprogram och de ställer nu betydligt högre krav på sina partners än vad de gjort tidigare. Bland annat har kravet på kompetens ökat och utvecklares befintliga certifieringar kommer att utgå. Istället erbjuds både utvecklare och säljare nya utbildningar och certifieringar.

Så för att vara tidiga med att förnya våra certifieringar gick Emma, Jens, Roger och Jasmin den nya utbildningen för säljare online. Utbildningen avslutas med ett certifieringstest som alla fyra (kanske inte så överraskande) klarade av!

 

Även om jag inte sitter i produktionen har jag ofta mycket kontakt med våra kunder och samarbetspartners. En ökad förståelse och kunskap kring Ucommerce gör att jag bättre kan hjälpa våra kunder tillrätta.– Emma Ekholm – CFO/Partner

 

 

Förutom de fyra nya certifieringarna vi redan kammat hem studerar fem av våra utvecklare för att göra den nya kursen och förnya sina certifieringar.

 

Även om vi jobbar mycket med Ucommerce så finns det alltid vissa bitar som man inte kommer i kontakt med i alla projekt. Då är certifieringarna ett väldigt bra sätt att ta ett steg tillbaka och studera plattformen så att vi vet att vi har full koll på den och alla dess funktioner. Så att vi och kunden vet att vi alltid kan hitta de bästa lösningarna. Det blir också en trygghet för våra kunder att veta att vi alltid håller oss uppdaterade på det senaste och står som en trygg kanal mellan dem och Ucommerce.– Erik Knutsson – Fullstack Developer / Office Manager Örebro

 

Eftersom vi är Ucommerce Power House krävs det att vi har fler certifieringar än en byrå som inte är Power Houser, vilket vi tycker är bra! Certifieringarna är ett viktigt sätt för oss att styrka den kunskap vi besitter.

Anledningen att vi satsar så mycket på att så många av våra medarbetare ska gå de nya utbildningarna är att vi alla i våra olika roller ska ha så stor kunskap som möjligt om plattformen så att vi kan hjälpa våra kunder till rätt lösning.

Nu ser vi fram emot att få använda alla våra nya kunskaper och hjälpa våra kunder med spännande projekt!

Hör av dig! Skriv några korta rader om ditt projekt och skicka till oss. Vi kontaktar dig för ett fortsatt resonemang om hur vi kan hjälpa dig med din webb.

Vet du redan vem du vill prata med – kontakta oss direkt.
Joakim Kullberg
Joakim Kullberg

Systemutvecklare/Helpdesk Manager

joakim@webmind.se
Emma Ekholm
Emma Ekholm

CFO / Partner

emma@webmind.se
Roger Norling
Roger Norling

Projektledare

roger@webmind.se
Elena Svensson Reutova
Elena Svensson Reutova

Systemutvecklare

elena@webmind.se
Leon Lindeberg
Leon Lindeberg

Systemutvecklare

leon@webmind.se
Johannes Tveitan
Johannes Tveitan

Systemutvecklare / Systemarkitekt

johannes@webmind.se
Linus Dahl
Linus Dahl

Frontend, UI/UX Designer

linus@webmind.se
Erik Knutsson
Erik Knutsson

Fullstack Developer / Office Manager Örebro

erik@webmind.se
Jasmin Kraitiss
Jasmin Kraitiss

Digital marknadsförare

jasmin@webmind.se
Jens Josefsson
Jens Josefsson

Byråchef / Partner

jens@webmind.se
031 - 18 70 80
info@webmind.se
support@webmind.se
Södra Gubberogatan 8
416 63, Göteborg