Röster från Göteborg Umbraco Meetup:
Anders Brännmark

Jens Josefsson

27 september 2016

Vi ställde 4 frågor till Anders Brännmark från webbyrån Mirror i Kalix om hans upplevelse från Göteborg Umbraco Meetup - Post Codegarden 2016.

Hej Ander, vem är du?
– Jag är delägare i Mirror, som är Sveriges enda guldpartner för Umbraco.

Varför är du här i dag?
– Vi missade Codegarden i år och kände att vi ville träffa alla Umbracomänniskor som vi annars brukar träffa där – så vi åkte ner hit!

Vad är din relation till Umbraco?
– Jag har jobbat med Umbraco sedan den första open sourceversionen släpptes 2007. Det är ett ypperligt ramverk för att bygga webbplatser, en bygglåda som man kan anpassa efter vad behoven kräver. Communityt spelar en stor roll – det är öppet, hjärtligt och man delar med sig. Där finns en enorm bank av kunskap.

Vad har varit det bästa med kvällens Meetup?
– Framför allt stämningen och atmosfären. Jobbmässigt har det inte varit så stora nyheter, men det är alltid intressant att träffa andra som använder Umbraco. Jag gillar också dialogerna efteråt – man börjar med att prata om ett ämne, och sedan snubblar man vidare till ett annat.

  • 1

Hör av dig! Skriv några korta rader om ditt projekt och skicka till oss. Vi kontaktar dig för ett fortsatt resonemang om hur vi kan hjälpa dig med din webb.

Vet du redan vem du vill prata med – kontakta oss direkt.
Jens Josefsson
Jens Josefsson

Byråchef / Partner

jens@webmind.se
Emma Ekholm
Emma Ekholm

CFO / Partner

emma@webmind.se
Joakim Kullberg
Joakim Kullberg

Systemutvecklare/Helpdesk Manager

joakim@webmind.se
Erik Knutsson
Erik Knutsson

Fullstack Developer / Office Manager Örebro

erik@webmind.se
Elena Svensson Reutova
Elena Svensson Reutova

Systemutvecklare

elena@webmind.se
Jasmin Kraitiss
Jasmin Kraitiss

Digital marknadsförare

jasmin@webmind.se
Leon Lindeberg
Leon Lindeberg

Systemutvecklare

leon@webmind.se
Johannes Tveitan
Johannes Tveitan

Systemutvecklare / Systemarkitekt

johannes@webmind.se
Linus Dahl
Linus Dahl

Frontend, UI/UX Designer

linus@webmind.se
Roger Norling
Roger Norling

Projektledare

roger@webmind.se
031 - 18 70 80
info@webmind.se
support@webmind.se
Södra Gubberogatan 8,
416 63 Göteborg