Röster från Göteborg Umbraco Meetup:
Lars-Erik Aabech

Jens Josefsson

26 september 2016

Hela vägen från Sarpsborg, Norge lyckades vi få hit Lars-Erik Aabech, Umbraco-MVP och systemutvecklare på Markedspartner. Vi ställde honom 4 frågor om hans upplevelse från Göteborg Umbraco Meetup - Post Codegarden 2016.

Hej Lars-Erik, vem är du?
– Jag leder utvecklingsavdelningen på en firma som heter Markedspartner. Vi gör webbplatser för mellanstora och stora kunder. Vi gör också marknadsföring och hjälper kunder med bloggar vilket vi ser ett kämpestort intresse för i dag.

Vad är din relation till Umbraco?
– Vi har använt Umbraco som huvud-CMS sedan 2012. Att vi valde Umbraco beror mycket på Microsoft-plattformen och att det har en installationsbas på över 300 000 sajter. I Norge finns i dag två guldpartners och kanske tio firmor till som använder Umbraco.

Varför är du här i dag?
– Jag tycker det känns väldigt allright att träffa andra som använder samma teknologi och samma platform. Dela erfarenheter, höra vad andra gjort och känna att vi sitter i samma båt. Det tar bara två timmar att köra hit från Sarpsborg, och jag vet flera som kommer från Stockholm. På sätt och vis är vi ju mer lokala än dem.

Vad har varit det bästa med kvällens Meetup?
– Det måste vara ölet! Nä, men skämt åsido – att träffa folk jag träffade i somras på Umbracos Codegarden igen, och att göra nya bekantskaper. Och få många värdefulla inspel!

  • 1

Hör av dig! Skriv några korta rader om ditt projekt och skicka till oss. Vi kontaktar dig för ett fortsatt resonemang om hur vi kan hjälpa dig med din webb.

Vet du redan vem du vill prata med – kontakta oss direkt.
Jens Josefsson
Jens Josefsson

Byråchef / Partner

jens@webmind.se
Leon Lindeberg
Leon Lindeberg

Systemutvecklare

leon@webmind.se
Emma Ekholm
Emma Ekholm

CFO / Partner

emma@webmind.se
Linus Dahl
Linus Dahl

Frontend, UI/UX Designer

linus@webmind.se
Erik Knutsson
Erik Knutsson

Fullstack Developer / Office Manager Örebro

erik@webmind.se
Elena Svensson Reutova
Elena Svensson Reutova

Systemutvecklare

elena@webmind.se
Johannes Tveitan
Johannes Tveitan

Systemutvecklare / Systemarkitekt

johannes@webmind.se
Jasmin Kraitiss
Jasmin Kraitiss

Digital marknadsförare

jasmin@webmind.se
031 - 18 70 80
info@webmind.se
Södra Gubberogatan 8,
416 63 Göteborg