Röster från Göteborg Umbraco Meetup:
Leon Lindeberg

Jens Josefsson

21 oktober 2016

Vi passade på att hugga vår favoritstudent Leon Lindeberg, 20 år, som läser en YH-utblidning till systemutvecklare på IT-högskolan i Göteborg, och ställde 4 frågor om hans upplevelse från Göteborg Umbraco Meetup - Post Codegarden 2016.

Hej Leon, vem är du?
– Jag pluggar systemutveckling och programmering och ska praktisera hos Webmind om ganska exakt ett år, hösten 2017. De är ett kul gäng som bevisligen har kompetens, och jag tycker det är jätteroligt att de anordnar evenemang som det här. Jag kom i kontakt med Webmind genom Umbraco User Group Sweden där de är väldigt aktiva.

Vad är din relation till Umbraco?
– Hittills har jag bara hunnit prova på Umbraco i fritidsprojekt. Jag har redan lärt mig fantastiskt mycket på olika forum och Umbracos egen sida för nybörjare. Umbraco har ett gott rykte, är väldigt lättanvänt och inte minst så finns det en fantastisk community – som nybörjare får man jättebra hjälp från andra användare.

Varför är du här ikväll?
– För att lära mig mer, knyta kontakter och bara ha skoj – det är ett kul gäng som är här!

Vad är kvällens höjdpunkt, tycker du?
– Jag blev väldigt intresserad av att åka på Codegarden när Jens Josefsson berättade om det. Det var också kul att höra om Umbraco as a service.

  • 1
  • 2

Hör av dig! Skriv några korta rader om ditt projekt och skicka till oss. Vi kontaktar dig för ett fortsatt resonemang om hur vi kan hjälpa dig med din webb.

Vet du redan vem du vill prata med – kontakta oss direkt.
Emma Ekholm
Emma Ekholm

CFO / Partner

emma@webmind.se
Leon Lindeberg
Leon Lindeberg

Systemutvecklare

leon@webmind.se
Elena Svensson Reutova
Elena Svensson Reutova

Systemutvecklare

elena@webmind.se
Jasmin Kraitiss
Jasmin Kraitiss

Digital marknadsförare

jasmin@webmind.se
Johannes Tveitan
Johannes Tveitan

Systemutvecklare / Systemarkitekt

johannes@webmind.se
Linus Dahl
Linus Dahl

Frontend, UI/UX Designer

linus@webmind.se
Erik Knutsson
Erik Knutsson

Fullstack Developer / Office Manager Örebro

erik@webmind.se
Joakim Kullberg
Joakim Kullberg

Systemutvecklare/Helpdesk Manager

joakim@webmind.se
Jens Josefsson
Jens Josefsson

Byråchef / Partner

jens@webmind.se
Roger Norling
Roger Norling

Projektledare

roger@webmind.se
031 - 18 70 80
info@webmind.se
support@webmind.se
Södra Gubberogatan 8,
416 63 Göteborg